Obowiązkowe ubezpieczenie w szkole

Rodzicielstwo jest ogromną odpowiedzialnością. Wwiąże się z nim olbrzymia troska o życie i zdrowie dziecka. Głowimy się jak zapewnić naszym pociechom właściwą edukację, rozwój psychiczny i emocjonalny. Zachodzimy w głowę je ochronić przed niebezpieczeństwami na każdym etapie ich dorastania. W dzisiejszych czasach jest szczególnie trudne.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu dzieci biegały z kijami i odgrywały kolejne sceny z „Czterej pancerni i pies”. Teraz zmieniły się warunki i możliwości. Z jednej strony to dobrze ponieważ dzięki temu dzieci i młodzież mogą się wszechstronnie rozwijać mając dostęp do cywilizacyjnych dobrodziejstw.

Zmieniające się uwarunkowania społeczno-gospodarcze nie zmieniły jednak jednego, tego że nasze dzieci miewają szalone pomysły. Pewnie wielu z nas, Rodziców wie o tym aż za dobrze, zwłaszcza, że pracujemy więcej i dłużej i mamy coraz mniej czasu dla siebie i bliskich.

 

Jak często zdarzają się dzieciom wypadki?

Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej wypadki zdarzają się jednemu na ok 80 dzieci. Najczęściej są to złamane ręce i nogi, skaleczenia, złamane nosy, wybite zęby. Najwięcej wypadków zdarza się na lekcjach wychowania fizycznego oraz na przerwach między lekcjami.

Nauczyciele oczywiście też ulegają wypadkom w szkole, ok 4000 rocznie, jest to więcej niż wypadków w górnictwie.

 

Kiedy wybrać ubezpieczenie szkolne NNW?

Zazwyczaj o ubezpieczeniu szkolnym dowiadujemy się we wrześniu, na pierwszej wywiadówce gdyż wtedy Rodzice są informowani, że obok opłat na Komitet Rodzicielski należy zapłacić składkę na ubezpieczenie szkolne.

Zakup polisy w placówce oświatowej jest bardzo wygodny. Jednak bądźmy szczerzy, szkolna wywiadówka nie jest dobrym momentem na poznawanie warunków jakie oferują Towarzystwa Ubezpieczeniowe, a możliwości wyboru są duże. Dlatego tak ważne jest przeanalizowanie oferty, którą wybrała szkoła. Dlaczego zapytacie, ponieważ bardzo prawdopodobne jest, że przy wyborze kierowano się niską składką, co nie zawsze przekłada się na wysoką jakość. Ceny indywidualnych pakietów nie są aż tak wygórowane, jak powszechnie się uważa, a rozszerzone o pakiet medyczny, dający dostęp do służby zdrowia poza Narodowym Funduszem Zdrowia zadowoli wymagających Rodziców.

Ubezpieczenie szkolne NNW to niezmiernie ważna ochrona, którą Rodzic kupuje dziecku. Jednak jest kilka istotnych punktów, które należy wziąć pod uwagę aby wybrać świadomie, gdyż to Rodzic wie najlepiej jak ubezpieczyć dziecko.  Świadomy Rodzic wybiera wcześniej i mądrze.

Świadomość to wolność i niezależność

Pamiętajcie również, że ubezpieczenie szkolne to program ochronny dla dzieci od wczesnych miesięcy życia aż do ukończenia 26 lat, jeśli młody człowiek nadal się uczy.

Skoro ubezpieczenia szkolne w większości kupujemy w szkołach to mamy wrażenie, że jest obowiązkowe. Nic bardziej mylnego. W świetle obowiązującego prawa, nie ma żadnych przepisów, które mogłyby zmusić Rodziców do wykupienia ubezpieczenia szkolnego. Jedynie dzieci wyjeżdżające za granicę na wycieczki muszą mieć ubezpieczenie NNW.

 

Jakie jest stanowisko MEN w sprawie ubezpieczeń?

 

Ministerstwo Edukacji Narodowej stoi na stanowisku, że Dyrekcja szkół nie powinna angażować się w zawieranie umów ubezpieczeniowych. Jest to podyktowane chęcią zachowania transparentności, gdyż w przeszłości były sytuacje, gdzie agenci oferowali „bonusy” pracownikom placówek oświatowych za wybór konkretnej polisy. Z merytoryczną ocena proponowanych polis ubezpieczeniowych nie miało to nic wspólnego. Nie wygrywała najlepsza oferta a bonus był wliczony w cenę składki ubezpieczeniowej. To się zmieniło, ale czy wszędzie? Z mojego doświadczenia wynika, że niestety nie. Agenci ubezpieczeniowi mają ogromny problem aby uzyskać kontakt z Waszymi reprezentantami, z Radą Rodziców. Bywa, że ze szkoły nie otrzymacie informacji o dostępnych ubezpieczeniach szkolnych.

Podobne stanowisko jak MEN, prezentuje Komisja Nadzoru Finansowego. KNF dodatkowo zakazał stosowania praktyki wręczania gratyfikacji placówkom lub poszczególnym osobom, które z ramienia szkoły koordynuzawieranie ubezpieczenia szkolnego. Przy wyborze ubezpieczenia dla dzieci należy kierować się tylko i wyłącznie merytoryczną wiedzą. W praktyce wygląda to różnie.

 

Pamiętaj również, jeśli masz kilka polis NNW to możesz skorzystać z każdej z nich.

 

ubezpieczenie szkolne
konsultant ds dobrostanu

Znajdź mnie Social Media

 

wolisz rozmawiać  zadzwoń 

Zadzwoń
%d bloggers like this: